Bugun...


“Bi’Tık” Tiyatro İzmir’de

facebook-paylas
Tarih: 13-10-2021 16:08
“Bi’Tık” Tiyatro İzmir’de
+ -

Bi’Tık Tiyatro prömiyerini 2020’nin şubat ayında yaptıkları ilk oyunları olan “45 Saniye” ile tekrar sahnelere çıkıyor. Ekip pandemi sebebiyle tiyatroların kapanmasıyla 1,5 yıldır seyirciyle tekrar buluşacakları günü bekledi. Geçtiğimiz günlerde Özgürlük Parkı Tepe Sahnesi’nde yeniden seyircisiyle buluşan ekip, bu oyunu ikinci prömiyerleri olarak görüyor. Pandemiden hemen önce prömiyerini yaptıkları ve sahnelerin kapanmasıyla rafa kaldırdıkları oyunları “45 Saniye” 14 Ekim Perşembe 20.30’da İzmir Büyükşehir Belediyesi Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde tekrar seyirci ile buluşacak. Ücretsiz olan oyuna tüm İzmir halkının davetli olduğu belirtildi.

Bi’Tık Tiyatro, Aybike Turan, Duygu Serin ve Melda Narin Güler tarafından 2019 yılının kasım ayında kuruldu. İlk oyunları “45 Saniye” Aybike Turan tarafından yazılıp yönetildi. Oyunun hareket tasarımı Utku Demirkaya’ya ait. Işık tasarımını Melda Narin Güler yaptı. Oyunun afişlerini tasarlayan Duygu Serin aynı zamanda sosyal medya hesaplarını da yönetiyor.

Oyunun konusu

“45 Saniye” zor bir karar anında insanın aklından geçenlere ışık tutan bir oyun. Bir karar anındaki çare arayışı oyunun temelini oluşturuyor. Bir kadının iç sesleri vasıtasıyla oyun bize kısacık bir anın portresini çizerken, kadınların içinde bulunduğu gerçeklik ile de bizleri yüzleştiriyor.

Bir kadının iş yerinde patronunun “Bir ayağa kalkasana” cümlesiyle karşılaşması ve o an kadınının konuşmaya başlayan iç sesleri, bir karar alma anının ne kadar güç olabileceğini gözler önüne seriyor. Kadının bir tarafı bunun taciz olduğuna emin. Diğer tarafı bunun samimi sıradan bir istek olduğuna inanmak istiyor. Öteki tarafı da toplumsal değer yargılarına uygun davranmak derdinde. Bu kısa zaman zarfında kadınlar, iş yerinin hiyerarşik yapısını, kendi arzularını, toplumun dayattığı davranış kalıplarını, etek boyunu, cinsiyet rollerini sorgular. Bu sırada ofisteki çalışanların tutumu kafasını iyice karıştırır. Bu cümle karşısında nasıl bir yaklaşımda bulunacağına karar vermeye çalışırken, zamanın ilerlemesi de baskı oluşturur. Bu baskı patronuna verdiği cevapları da etkiler; kadın durumu geçiştirir, anlamazlıktan gelir, gülümser fakat esas söylenene cevap veremez. İç sesler yükseldikçe hareket etmek zorlaşır. Ama zaman geçtikçe kararsızlık da bir karara dönüşmeden bir şey yapılması gerekir. Bir kadın içindeki farklı sesler ile yüzleşir.

Bilgi ve iletişim: 1tiktiyatro@gmail.com
Instagram: @bitiktiyatro

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI