Bugun...


Bütün Çiğli biliyor ki biz haklıyız!
Basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda 3 aydır başkanlık yaptığı Çiğli’de demokratik yönetim anlayışıyla bir sistem kurmaya başladıkları vurgusu yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “ilçeyi ciddi bir borç yükü var ama biz bu yapıyı toparlayacağız, demirden korken trene binmez” diye konuştu. Başkan Gümrükçü işten çıkarmalarla ilgili de açıklamalar yaptı. Gümrükçü, “Bütün Çiğli biliyor ki biz h

Bütün Çiğli biliyor ki biz haklıyız!
+ -

Figen Bican Bulam-- Çiğli Belediye Başkanı seçildikten sonra işten çıkarmalarla gündeme gelen Başkan Utku Gümrükçü basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda göreve geldiğinden bu yana ilçede yapılan icr8aatlerin yanı sıra süreçteki yol haritası, yönetim anlayışı, işten çıkarma krizi ve bu yönde yapılan eleştiriler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

26 MAHALLEDE SANDIK KURUYORUZ

Çiğli'deki sorunları tespit etme ve doğru çözme amacıyla mahalle mahalle gezdiklerini belirten Başkan Gümrükçü, "Masamızı, sandalyemizi alıp mahalle mahalle geziyoruz, sorunları dinliyoruz. Kanaat önderleriyle, mahalleliyle buluşup, Çiğli’nin fotoğrafını çekmeye çalışıyoruz. 26 mahallemizde, sabah 10.00, akşam 19.00 arası kadar sandık kuruyoruz. Bunun duyurusunu vatandaşlarımıza SMS yoluyla yaptık, 100 binin üzerinde kişiye ulaştık. Çiğli ile ilgili önerilerini, dilek ve şikayetlerini bizimle paylaşsın istedik. Bunu uzmanlarla, oda temsilcileriyle, akademisyenlerle yapacağımız kent sempozyumu ile devam ettireceğiz. Çiğli’nin geleceğini katılımcı bir şekilde vatandaşlarla belirleme çalışması yapıyoruz” diye konuştu.

ÇÖP BURADAN EN AZ 2 YIL DAHA GİTMEZ

Harmandalı Çöp Tesisi ile ilgili konuşan Başkan Gümrükçü, “Çöple ilgili bir gelişme var, Bio Harmandalı… Tunç Başkanımız yayınladı, bilboardlarda var, orada bir toplantı da yaptık. Eylül’ün 10’unda yeni bir sistem devreye girecek. Bu tesisin kurulması için Aziz Başkan bize sormadı ama katılımcı ve demokratik bir yol izleyeceksek bilgi sahibi olmamız gereken bir süreç... Büyükşehir Başkanımız ile de konuştum… Sivil toplum örgütlerine, muhtarlara, her siyasi partiden meclis üyelerine bu konuyla ilgili bilgi verilmesi lazım ki, biz Çiğli olarak bilgi sahibi olalım, kamuoyunu bilgilendirelim. Seçimlerde vatandaşlarımıza çöp kokusundan kurtulma vaadinde bulunduk. İnsanlarda; ‘Burada elektrik olacaksa, çöp kalacak’ düşüncesi var. Bu şartlarda çöpü Çiğli’den kaldıramazsınız. Ama bu elektrik üretimi çöpü kaldırma konusunda ilk aşama... Yeni tesisler yapılması gerekiyor. Yamanlar’da yapılacak tesis bitmeden çöp buradan gitmez. En az iki yıl daha burada kalır” açıklamasında bulundu.

DEMOKRASİ ÖNEMLİ AMA HEDEF KOYMAK DAHA ÖNEMLİ

Belediyede yeniden bir yapılanma süreci başlattıklarını kaydeden Gümrükçü, demokrasiye ve ortak akla verdikleri önemi de vurguladı. Gümrükçü, “Müdürlerde değişiklikler oldu, pasif başkan yardımcılarına aktif görevler verdik. Sahada, bir takım oyunu oynamak istiyoruz ve bunun yukarıdan aşağıya şekillenmesi lazım ki doğru bir sonuç alalım. Çünkü başkanlık sistemi var. Bu sistem ‘başkan ne derse o olur’ diye bir sistem ama biz bunun tersini içeren; karar alma süreçlerine vatandaşları da katan bir yönetim anlayışı sergilemek istiyoruz. Geçtiğimiz gün Adalet ve Kalkınma Partisi ilçe başkanı ve meclis üyeleriyle bir kahvaltı yaptım. Çiğli ile ilgili onların düşüncelerini meclis dışında alma fırsatı buldum. Sonrasında CHP Grubu ile toplandık, süreçleri konuştuk ve tartıştık. Geçen hafta sivil toplum kuruluşları ile buluştuk, ondan önceki hafta muhtarlarımızla bir araya geldik. Bizim için demokrasi önemli ama hedef koymak daha önemli! Çiğli’nin nasıl bir ilçe olacağına sadece ben karar verirsem yanlış bir karar vermiş olabilirim ama biz karar verirsek; belediye bürokrasisi, işçiler ve vatandaş bu hedefi sahiplenirse çok daha başarılı oluruz” diye konuştu.

BİZİM BÜYÜK ŞANSIMIZ TUNÇ SOYER!

Çiğli’nin gelecekte İzmir’in kalbi olmaya aday bir ilçe olduğunu belirten Gümrükçü, havaalanı, organize sanayi bölgesi, Kuş Cenneti, Doğal Yaşam Parkı'nın da olduğu, Türkiye tuzunun 4’te birinin üretildiği bir yer burası… 24 kilometre sahili var ama 1 metresinde ayağımızı denize sokamıyoruz. Bu 5 yıl içerisinde o konuda da büyük bir açılım göstereceğiz. Yapacağımız çalışmalar sonucu gördüğüm şu; 200 bin olan nüfus, önümüzdeki yıllar içerisinde minimum 500 bine ulaşma potansiyelinde… Bu anlamda hem geniş coğrafyası hem nüfus artış hızının yüksekliği İzmir için Çiğli’yi önemli kılıyor. Bizim büyük bir şansımız var, Tunç Soyer! Bu süreci onun bilgisi, birikimi ile birlikte yönetme şansına sahip olduk” dedi.

DEMİRDEN KORKAN TRENE BİNMEZ!

Belediyenin borçları hakkında da konuşan Gümrükçü, “Ciddi bir borç yükü var, para oranında İzmir’in en borçlu belediyelerinden biriyiz diyebiliriz ama bunu ‘enkaz devraldık’ edebiyatı yapmak için de söylemiyorum, durum tespiti yapmak için söylüyorum. Ama biz bu yapıyı toparlarız, demirden korkan trene binmez. Sonuçta ben bu ilçede oturuyorum, bu partide siyaset yapıyorum, durumu zaten biliyordum. İçerideki kaçakları kapatıp, gelirleri arttırdığımızda, büyükşehir belediyesiyle el ele verdiğimizde, vatandaş da arkamızda durursa İzmir’in kalbi olmaya aday ilçe dediğim Çiğli hedefine ulaşmış olacağız” açıklamasında bulundu.

BÜTÜN ÇİĞLİ BİLİYOR Kİ BİZ HAKLIYIZ

Gümrükçü göreve geldikten sonra yaşanan işten çıkarmalar ve işten çıkarıldıktan sonra belediye binası önünde açlık grevi başlatan CHP İlçe Eski Başkanı Zeynel Mertoğlu'nun durumu hakkında da konuştu. Çiğli Belediye Başkanı şunları söyledi: Bankamatik olmadığını söyleyenler var ancak bizde aksi belgeler var. 2014’ün Eylül’ünde işe girenler bir kez bile parmak basmadan para almış. Toplam 1240 TL ile işe başlamış ama 2019 Ocak ayında 29 bin TL para almış. Beş yıl çalışan bir kişi tazminat olarak 60-70 bin lira alır. Ama 250 bin TL para istedi. İşe girişini istiyor ama belgesi Yok. Hep devamsız olmuş. Bu kişinin adı Zeynel Mertoğlu... ‘Bankamatik değilim’ diyor ama aslanlar gibi bankamatik! CHP’li olanların aslında herkesten çok çalışması gerekiyor. Emek en yüce değer ise bunu yapmaları gerekiyor. Bu kişinin görevinin karşılığı evrakta yoktu. Belediyedeki yeri, müdürlük karşılığı birim olarak boştu. Arabulucuya ‘park bahçelerde görevliydim’ demiş. İspat etsin, gereken neyse yaparım. Bu konuda bütün Çiğli biliyor ki biz haklıyız. Bunu da her türlü ıspatlarız” diye konuştu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI