Bugun...


Kalpten kalbe bağlandık
Dünya Kalp Federasyonu tarafından toplumu Kalp-Damar Hastalıklarının (KDH) yol açtığı sorunlar hakkında bilgilendirmek ve bireylerin bu hastalıkları önlemek-kontrol etmek için yapabilecekleri eylemlerin altını çizmek amacıyla her yıl 29 Eylül tarihinde kutlanan Dünya Kalp Günü’nde bu yıl İzmirliler de kalpten kalbe bağlandı.

facebook-paylas
Tarih: 30-09-2021 11:50
Kalpten kalbe bağlandık
+ -

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplum Sağlığı Dairesi Başkanlığı “Sağlıklı Yaş Alma Merkezi”nde Uzaktan Çoklu Eğitim (UÇE) modeliyle düzenlenen “Biz de Kalpten Kalbe Bağlandık” etkinliğiyle Dünya Kalp Günü’nü kutladı.  Dijital sağlığın gücünden yararlanma hedefiyle bu yılın teması ise ‘Kalpten Kalbe Bağlan’ oldu.

TeleTıp ile hastalara uzaktan muayene

Bir hafta öncesinden başlayarak duyurusu İbbtoplumsaglik sosyal medya hesaplarından yapılan “Biz de Kalpten Kalbe Bağlandık” etkinliğinin açılışında konuşan Toplum Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Sertaç Dölek, "COVID-19 küresel salgını nedeniyle hastaneye ulaşamayan, kontrolleri aksayan, karantina koşullarında sosyal ilişkileri ve fiziksel aktiviteleri kısıtlanan kalp hastalarıyla 'Kalpten kalbe bağlanıyoruz' demek için bir araya geldiğimiz etkinliğimizi çevrim içi, canlı Uzaktan Çoklu Eğitim üstünden gerçekleştiriyoruz. Eşrefpaşa Hastanesi’nin uygulamaya başladığı TeleTıp aracılığıyla hastaların uzaktan yönlendirilmesi de önemli bir adımdır" dedi.

Riski yüzde 80 azaltmak mümkün!

İBB Eşrefpaşa Hastanesinde kardiyoloji uzmanı olarak çalışan Dr. Gaffar Karadoğan, kalp sağlığı ile ilgili neler yapabileceği üzerine sunum yaptı. Sunumda Avrupa ve Amerika Kalp cemiyetinin kardiyovasküler hastalık risk hesaplama cetveli üzerinden hareketle herkesin kendisinin 10 yıllık kardiyovasküler hastalık riskini nasıl hesaplayabileceği öğretilirken kalp damar hastalık riskinin nasıl azaltılabileceği anlatıldı. Değiştirilebilecek risk faktörlerinin başında hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi, hareketsizlik, sigara kullanımı, stres gibi durumların geldiği ifade edildi. Yaşam biçimi değişiklikleriyle kardiyovasküler hastalık riskinde yüzde 80 azalma sağlanabildiği vurgulandı.

Stres yönetimi, erken müdahale, egzersiz…

Konuşmacılardan Uzman Psikolog Eren Korkmaz ise beden sağlığımız için psikolojik ve sosyal sağlığımızın da önemli olduğunu; kalp damar sağlığımızı iyi bir stres yönetimi, olumlu sosyal ilişkiler, sosyal destek alarak güçlendirebileceğimizi dile getirdi.

İlkyardım eğitmeni Hemşire Candan Çelenk kalp krizi geçiren kişiye hızlı ve doğru yapılan ilkyardım müdahalesinin önemini anlattığı sunumunda erken müdahalenin iyileşme sürecini ve hayatta kalma şansını artıracağının altını çizdi. Fiziksel Aktivite Eğitmeni Ayla Sönmez ise yaş grubuna uygun düzenli yapılan egzersizlerin kalbin dostu olduğunu vurguladı. Etkinlik katılımcılarıyla sandalyede açma-germe egzersizleri gerçekleştirdi.

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI