Bugun...


KAZALARIN YÜZDE 25’İ EVLERDE GERÇEKLEŞİYOR

facebook-paylas
Tarih: 24-11-2020 20:46
KAZALARIN YÜZDE 25’İ EVLERDE GERÇEKLEŞİYOR
+ -

Hayatın her alanında güvenlik insan hayatı için büyük önem taşıyor. Sokakta, işte, okulda ya da evde, güvenlik tedbirleri alınmadığı takdirde görünen ya da görünmez kazalar oldukça riskli sonuçlar doğurabiliyor. Kimi kazalar ölümle bile sonuçlanabiliyor. Gündeme fazla gelmese de en çok ev kazaları insan hayatını tehlikeye sokuyor. İstatistiklere göre ev kazaları sıklık ve ölüm oranları açısından iş ve trafik kazalarından sonra geliyor. Türkiye'deki ölüm sıralamasında, ev kazası sonucu ölümler 4. sırada yer alıyor. Araştırmalara göre, tüm kazaların %18-25’ini yine ev kazaları oluşturuyor. Devlet İstatistik Enstitüsü’nün kayıtlarına göre de 1-4 yaş grubu çocuk ölüm nedenleri arasında, ev kazaları yine 4. sırada bulunuyor.

 

Çeyrek asrı aşan süredir insan odaklı ve yaşama değer katan teknolojilerle üretim gerçekleştiren Silverline evde güvenli yaşamı her zaman önceliğine aldı.  Yenilikçi tasarımlar ve çevreye duyarlı ankastre ürünlerle mutfakları güvenli ve şık ortamlara dönüştüren Silverline, ev kazalarının ciddiyetine duyarlı kalarak ‘Güvenli Yaşam Kitapçığı’ hazırladı. Silverline Ankastre’nin tüketicisiyle ücretsiz olarak paylaştığı ‘Güvenli Yaşam Kitapçığı’nda evin tüm alanlarında oluşabilecek kazalara karşı alınacak tedbirleri sıralıyor. Kitapçık içinde ev kazalarının tipleri ve tehlike kaynakları, mutfak, banyo, çocuk odası, banyo ve balkonlarda oluşabilecek tehlikelere karşı önlemler detaylı olarak yer alıyor. Ayrıca küçük yaşta çocuğu olan ebeveynler düşünülerek çocuklar için alınacak tedbirler de ayrı olarak işleniyor. Çocuklar için evde güvenliğe dikkat çekecek eğlenceli bulmacaların ve boyama etkinliklerinin de yer aldığı kitapçıkta evde yaşanacak tehlikelere karşı ilk yardım uygulamaları da anlatılıyor.

 

Mutfak Kazalarının Farkında ol, Hazırlıklı Ol

 

Kitapçığın dikkat çeken bölümlerinden biri de mutfak kazaları bölümü. Ev içinde yoğun zaman geçirilen mutfaklarda kullanılan kesici aletler, sıcak ortam, gazlı veya elektrikli ısıtma cihazlarının her biri ayrı bir tehlike kaynağı olabiliyor ve bu yüzden ev kazalarının en fazla olduğu alanlar olarak öne çıkıyor. Silverline mutfaklarda güvenlik adına dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor;

 

  • Mutfaklarda en çok dikkat edilmesi gerekenler fırın ve ocaklar. Güvenlik açısından öncelikle ürün alırken olası bir sorun durumunda cihazların hangi fonksiyonlara sahip olduğunun sorgulanması ve otomatik güvenlik fonksiyonlarına sahip cihazların tercih edilmesi son derece önemli.
  • Ocak ve fırının sorunsuz ve düzgün bir şekilde çalıştığına emin olunmalı. Bunlar eğer gazla çalışıyorsa herhangi bir gaz kokusu duyulması halinde ürün kullanıma kapatılmalı ve hemen yetkili servisle irtibata geçilmeli.
  • Gaz kesme emniyeti olan cihazlar tercih edilmeli.
  • Ocaklarda yüzeylerden kaynaklı yanma riskleri için yanarken yüzey el yakmayan indüksiyon ocaklar tercih edilmeli.
  • Mutfaklarda ocak yakınında ısıya dayanıklı tezgah kullanılmalı.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI