Ekonomi ne durumda?


Burak Oğuz
burak@noktax.com
 
 


Ekonomi ne durumda diye sorsak, ne cevap verirsiniz? İyi, kötü, mükemmel, çok kötü, eh işte! Bu cevapların hepsini duymak mümkün. Kime göre iyi ya da kötü? Neye göre mükemmel ya da eh işte?

Herkes kendi cebindeki paraya, banka hesabındaki bakiyeye göre cevap verirse kafalar karışır. Sizin banka hesabınız kabarık ama yanınızda çalışanlar, kredi kartı borçlarıyla boğuşuyorsa ekonomi iyi diyebilir miyiz? Siz alışveriş yaparken fiyatını sormadan alırken; komşunuz, çocuğunun istediği ayakkabıyı almak için on dükkan dolaşıp, fiyatı en ucuzu en uzun vade ile almak için bir gününü harcıyorsa, peki?

Demek sadece birilerinin ya da bazı grupların ekonomik durumlarının iyi olması, ekonomi iyi durumda demek için yeterli değil. Ekonomi iyi demek için, toplumun tamamının durumuna bakmak gerekir.

O halde dönüp bir bakalım ne durumdayız;

TÜİK Şubat ayı ekonomik güven endeksi rakamlarını açıkladı; 71,46 ile bugüne kadarki en dip seviyesini gördü. Endeks önemli çünkü “tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin birleştirilmesinden” oluşmaktadır. Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir öncü göstergedir.

Peki nasıl geldik bu günlere;

Yapısal sorunların giderilemediği ülkede jeopolitik sorunların ve özellikle komşularla yaşanan sıkıntıların da etkisiyle ekonomide ürküten veriler üst üste gelmeye başladı. Seçim vaatleri çerçevesinde, asgari ücret artışının getirdiği maliyet yükü ile işverenler ne yapacaklarını şaşırdılar. Artışı telafi etmenin yolu, satışları artırmak; bu piyasalarda ne kadar başarılır? Satışlar artmıyorsa, maliyetleri düşürmek lazım. Zamlar arka arkaya gelirken bunu başarmak da çok zor. O halde geriye tek seçenek kalıyor; personelden tasarruf yapmak.  Artan işsizliğin ekonomi üzerindeki olumsuzluklarını söylemeye gerek yok.

Vatandaş, kredi kartı ve kredi borçları altında ezilmiş durumda. Küçük esnaf ve çiftçi BağKur borçları nedeni ile sağlık yardımlarından yararlanamıyor, vergi ve sigorta prim borçlarını ödeyemez durumda. Terör ve siyasi çekişmelerin döviz kurları, enflasyon ve faiz oranları üzerindeki baskısı ortada.

Resim ortada; “ekonomi ne durumda?” sorusunun cevabını size bırakıyorum.Tarih: 08.03.2016 15:44