Reklam
Bugun...


MOBİLYANIN NABZI MODEKO’DA ATACAK

MOBİLYANIN NABZI MODEKO’DA ATACAK
+ -

Türkiye mobilya endüstrisinin nabzının bir hafta süreyle İzmir’de atacağını vurgulayan Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, sektörün geldiği son noktayı MODEKO 2019  Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı’nda sergileyeceğini söyledi.

Uluslararası 30. İzmir Mobilya Fuarı, Fuar İzmir’de 6 Mart Çarşamba günü başlayacak. Sektörün seçkin firmalarının katılacağı organizasyon öncesinde bir açıklama yapan İzmir Mobilyacılar Odası İZMOD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, yerli üreticinin şık, ergonomik ve fonksiyonel tasarımlarıyla mobilyadaki son trendlerini MODEKO’da  ilk kez görücüye çıkaracağını söyledi.

FUARLARIN SEKTÖRE KATKISI BÜYÜK

İZMOD Başkanı Özkoparan, “2000 yılında ihracatımız 180, ithalatımız 260 milyon dolardı. Yani, 80 milyon dolar dış ticaret açığı veren bir sektördük. Geçen yılı 3 milyar 134 milyon dolarlık ihracatla kapattık. İthalatımız ise 800 milyon dolar civarında. 2 milyar 324 milyon dolar dış ticaret fazlamız var. Bir zamanlar dünyada 23’üncü idik. Şimdi 12’nci sıradayız. 2007’de ihracat yapan mobilyacı sayısı 3.5-4 bin arasındaydı. Bugün 36 bin üreticiden 13 bin 500’ü ihracat yapıyor. Sektörümüzün ihracatta bu noktaya gelişinde MODEKO İzmir Mobilya Fuarı’nın katkısı büyük. Fuarlar sektörümüz için büyük önem taşıyor”dedi.

MOBİLYANIN MODASINA YÖN VERİYORUZ

Yerli mobilya üreticisinin kendisini çok geliştirdiğini belirten İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, iç piyasa ve uluslararası piyasalarda yerli mobilyacının gücünü hissettirdiğini ifade etti. Özkoparan, “İletişim ne kadar hız kazansa da sektörümüzde fuarların ayrı bir önemi var. Uluslararası 30. İzmir Mobilya Fuarı MODEKO kapsamında sektör bir kez daha bir araya gelecek. Sektörün dev buluşması Fuar İzmir’de olacak. Sektörün bir yıllık planlaması yapılacak. Mobilyanın trendleri belirlenecek. Fiyatlamaları netleşecek. Sektör profesyonellerinin istekleri doğrultusunda üretim planlamaları gözden geçirilecek. Kısacası mobilya sektörümüzün nabzı bir hafta süreyle İzmir’de atacak. MODEKO’nun katılımcıları ve ziyaretçileri açısından oldukça faydalı olacağından eminim”şeklinde konuştu.

GELECEĞİMİZİ PLANLAYACAĞIZ

Sektör paydaşlarının MODEKO’da olacağını belirten İZMOD Başkanı Özkoparan, “Tüm paydaşlarıyla birlikte Sektöre dair önemli kararlar veren yetkililer de Fuar İzmir’de olacak. Sektörümüzün geleceğini masaya yatıracağız. Girdi maliyetlerimizin düşürülmesi, 2023’e kadar %8 KDV oranlarıyla devam edilmesi, İstihdamın üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve ihracatın yükseltilmesine yönelik konular başta olmak üzere çok sayıda konuyu ele alacağız”dedi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI