Reklam
Bugun...
ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE NASIL OY KULLANACAĞIZ?


Av. Ahmet Cemil BALYELİ
ahmetcemilbalyeli@e4haber.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 19-05-2018 12:24

16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumla kabul edilen anayasa değişiklikleri sonucu Türkiye, dünyada eşi benzeri olmayan nevi şahsına münhasır bir sistem kabul etmiş, bu sistemin adını da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi koymuştur.

                Referandumda toplam seçmen sayısı 58.520.222, kullanılan oy sayısı 49.799.163, geçerli oy sayısı 48.934.116 olarak gerçekleşmiştir. Katılım oranı %85.10’da kalmış, geçerli oyların toplam seçmen sayısına oranı ise %83.62 olarak gerçekleşmiştir. Kısacası toplam seçmenin %14,90’ı yani 8.721.059 kişi hiç sandığa gitmemiş, sandığa gidenlerinde %1,74’ü yani 865.047 kişi geçersiz oy kullanmıştır.

                Referandumdaki kesin sonuçlara göre EVET cephesi %51.41, HAYIR cephesi ise %48.59 oranında oy almış aradaki fark sadece 1.379.934 oy olmuştur.  689.968 seçmen EVET yerine HAYIR oyu kullansa veya seçime katılmayan 8.721.059 kişiden 1.379.935 kişisi katılıp HAYIR yönünde oy kullansaydı bugün Türkiye’de her şey bambaşka olabilirdi. Her şeye rağmen hiçbir şey için geç değildir. 24 Haziran seçimleri bu anlamda bir fırsattır.  Bu fırsatı değerlendirmek için yani raydan çıkan treni yeniden rayına oturtmak için ilk yapmamız gereken şey sandığa gidip oyumuzu kullanmak ve gerekli dikkat ve özeni göstererek geçerli oy kullanmaktır.

               24 Haziran’da sandık başına gittiğimizde, sandık kurulu üyeleri tarafından 2 adet oy pusulası 1 adet de zarf verilecektir. Yüksek Seçim Kurulu’nun yine saçmalamaması için; verilen oy pusulaları ve zarfta mühür olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Herhangi birinde mühür yoksa bunu sandık kurulu başkanına iade ederek tutanak tutulmasını ve mühürlü başka bir pusula veya zarf verilmesi sağlanmalıdır. Mühürlü 2 adet pusula ve zarfı aldıktan sonra, pusulalardan birinin 27. Dönem Milletvekilliği seçimi için diğerinin de Cumhurbaşkanlığı seçimi için olmasına da ayrıca dikkat etmek gerekiyor.

           Her şey, mevcut Sayın Cumhurbaşkanımızın kazanması üzerine kurulduğu için Cumhurbaşkanlığı seçimine ait  2 adet pusula verilmesi ihtimalini lütfen göz ardı etmeyelim.

             Benim tavsiyem, oy verme işlemi için paravanın arkasına geçince ilk önce Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin oyunuzu kullanarak zarfa koyduktan sonra,  milletvekili seçimine ilişkin oyunuzu kullanın ve aynı zarfa koyun, böylece her iki pusulanın mürekkeplerinin birbirine bulaşmasını ve oyunuzun geçerliliğinin tartışılmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifak söz konusu değildir. Toplam 6 cumhurbaşkanı adayı seçimlere katılma hakkı kazanmıştır. Bu adaylardan birine oy verilebilir, iki veya daha fazla sayıda adaya oy verilmesi halinde oy geçersiz sayılacaktır.

Milletvekilliği seçiminde ise ilk kez bu seçimde İTTİFAKLI OY KULLANILACAKTIR.

İki itifak kurulmuş olup, bunlardan biri AKP ve MHP’den oluşan ‘CUMHUR İTTİFAKI’, diğeri ise CHP, İYİ PARTİ, SP ve DP’den oluşan ‘MİLLET İTTİFAKI’dır. İttifak kuran partiler, oy pusulasında ortak kutucuk içerisinde yer alacak.

İttifak yapan partilerin bulunduğu ortak kutucuktaki tek partiye, ikisine, üçüne veya tüm partilere aynı anda mühür basılıp oy verilebilecek. Bu oyu geçersiz kılmayacak. 

Aynı ittifak kutusu içinde yer alan partilere verilecek oylar verilen oy sayısı kadar sayılmayacak.

Millet İttifakı’nda yer alan dört partiye de basılan oy tek bir oy sayılacak. Tek bir partiye verilmemiş olan “ittifak oyları” için ayrı bir sayma sistemi kullanılacak. Partilerin aldığı oy oranlarına göre “çoklu oylar” tekrar dağıtılacak.

İki partiye oy kullanmanın geçersiz sayıldığı gibi, iki ittifaka birden veya hem ittifaka hem de ittifak yapmayan bir partiye oy kullanmak oyu geçersiz kılacak.

Kurulan iki ittifak dışında seçime girmeye hak kazanan partiler HDP, BTP, Vatan Partisi ve Hüda-Par’dır. Bu partiler pusulada ayrı ayrı yer alacaklardır. Büyük Birlik Partisi ise seçime hak kazanmakla birlikte, AKP listelerinden aday göstereceği yönünde açıklamalarda bulunmuştur.

Milletvekili seçimleri tek turludur, 24 Haziran’da milletvekilleri belirlenecektir.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ise iki turludur. İlk turda adaylardan birinin %50+1 oy alması halinde seçim 24 Haziran itibariyle sonuçlanmış olacaktır. Hiçbir adayın %50+1 oy alamaması halinde, 8 Temmuz’da ikinci tur oylama yapılacak, bu oylamaya ilk turda en çok oy alan 2 aday katılacak ve %50+1 oy şartı olmaksızın en çok oy alan aday  Cumhurbaşkanı olacaktır.

                Bu seçim çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini belirleyecek bir seçimdir ve geleceği belirlemek elimizdedir. Bunun için yapmamız gereken tek şey sandığa gitmek ve doğru bir şekilde oy kullanmaktır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI