Bugun...
‘Dalkavuklaştıramadıkları’ ve alkışı hak edenler


Figen Bican Bulam Laterna
figen@e4haber.com
 
 

Yerel seçimlerin rehaveti yavaş yavaş atılıyor.

Her ne kadar İstanbul seçimlerinin yeniden yapılacak olması nedeniyle 23 Haziran’a kilitlense de zihinler İzmir’de 25 ilçede koltuğa oturan CHP’li belediye başkanları hızlı bir temponun içinde…

Özellikle ilçe belediye başkanları başta kadrolarını yenilemekle işe başladılar. İzmir Büyükşehir’de ise Mayıs ayının sonu bekleniyor.

Şirketlerin yeni müdürleri belirlenecek. Anlayacağınız hummalı bir kafa geçme, omuz atma yarışı var o kulvarda.

Bir taraftan da aynı partiden seçilse bile bir öncekinin işçi alımı üzerinden kurduğu kumpaslar, işten çıkarmalar ile çalkalanan bir yerel siyaset gündemi aldı başını gidiyor.

Bir diğer konu da seçim çalışmalarında yanlarında olan insanların emek ve haklarını yok sayarak sosyal demokratlığa yakışmayacak tavırlar sergileyen ‘yeni’ başkanlar gündem oluşturuyor…

İşte şimdi tam sırası…

Ekrem İmamoğlu’nun ‘Herkes konuşacak, sanatçılar da konuşacak’ çıkışından sonra  ‘her şey çok güzel olacak’ sloganını paylaşan sanatçılar için Erdoğan’ın sarf ettiği “Sanatçı, sanatıyla konuşur, dalkavukluk yapmaz” cümlesindeki ‘dalkavuk’un tam karşılığını açıklamanın işte şimdi tam sırası…

Tarih boyunca ‘dalkavukluk’ muhalefet ile yan yana anılmamıştır yani mit- kırıcı değil mit-yapıcı, kült- yıkıcı değil kült-parlatıcıdır dalkavuklar...

Haliyle Tayyip Erdoğan’ın iktidar karşıtları için kullandığı bu kelime yanlıştır…

“Sıfır” nedir diye dalkavuğuna soran padişah doğru cevabı şöyle almış mesela: “Sizin yanınızda bendeniz hünkarım!..”

Buradan da anlaşılacağı üzere dalkavuğunu arayan şıp diye bulur, buluyor da. Kendini koltuğa atanların (padişah sananların) işin içinden çıkamadığı mesele ise dalkavuklaştıramadıkları!..

İşte onlar hiçbir zaman hiç kimsenin adamı olmayacakları için hep oldukları gibi, durdukları yerde olacaklar.

Ama o koltukta süresi bitip de inecek olanlar inmiş olacak…

***

Yerel seçimlerden tam uzaklaşmamışken bir ilçenin kaostan düzlüğe çıkışından bahsetmek de istiyorum.

İzmir’in en büyük metropol ilçelerinden biri; Buca…

Malum İzmir yerel seçim gündemini en çok meşgul eden ilçelerin başındaydı. YSK’ya aday listelerinin verileceği gün var olan adayın değil bambaşka bir ismin aday olarak o listede yer aldığı haberi gündeme bomba gibi düşmüş, pek çok siyasi manevra konuşulmuştu.

Eski adayın isyanlarının gölgesinde başladığı yerel seçim yarışında AKP’nin adayının da güçlü gözüktüğü Buca’da yarışa hızla giren ve kısa sürede başarıya koşan Av. Erhan Kılıç, seçimden zaferle çıkmayı başardı.

Gelelim şimdiye… Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, koltuğa oturur oturmaz kısa sürede elle tutulur, somut, farklı, halka inebilen işler yapmaya başladı.

Meclis salonunda genci, yaşlısı, işçisi, memuru, ev hanımı, emeklisi tüm kesimlerinden Bucalıları ağırladı. 75 yaşlarında bir teyze ilk sırada oturdu, derdini başkanına anlattı. Ev hanımı Fatma hanım sorununu iletti. Emekli Ahmet amca gelecek kaygısını paylaştı.

Erhan Başkan başka bir gün ilçedeki muhtarları makamına topladı.

Her mahallede mahalle meclisleri kuracakları müjdesini verdi.

Muhtarların bürokrasiye takılmadan çok daha hızlı halkın sorunlarını yerine getirecekleri sistemi anlattı. Meclis üyeleri, azalar, mahalledeki dernekler, sivil toplum kuruluşları bu meclislere katılacak ve sorunlar ortak akılla, bürokrasiye takılmadan çok daha hızlı iletilecek ve çözüm yolları bulunacak.

Buca’nın çiftçisiyle buluştu, engellisinin şölenine eşlik etti. Annelerle aynı sofraya oturdu, çocuklarla eğlendi…

Başkan Kılıç, gelen her şikayeti hızla çözmeye çalışma konusunda titiz. Sosyal medya hesaplarından ‘çöpler toplanıyor’ duyurularını yapıyor. ‘İzmir’in akciğeri Kaynaklar’daki arazi talanına, ranta izin yok’ diyerek bu savaşı sonuna kadar vereceği mesajını veriyor. 

Milli mücadelenin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’üncü yılında gençleri sevdikleri sanatçılarla buluşturuyor.

Ama bir isteği var gençlerden;  “Konser bizden, kitap sizden. Buca’da hiçbir kitap tozlu raflarda kalmasın, yarınlara umut olsun…” 18 Mayıs akşamı gerçekleşen Can Gox konserinde toplanan kitaplarla, dezavantajlı çocuklar için kütüphane kurulacak.

Tüm bunlar partisi CHP’nin takdiriyle aday gösterilse de o süreçteki dedikoduları hızlı bir şekilde geride bırakan güzel çalışmalar olarak alkışı hak ediyor. 

Ne diyelim, darısı diğerlerinin başına…

5 yılın sonunda Erhan başkanın ‘alkışı hak eden’ daha nice güzel çalışmalarını alkışlamak umuduyla…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI