Bugun...
HAYIR’ları TAMAM’larken medyayı kullanma klavuzu


Figen Bican Bulam Laterna
figen@e4haber.com
 
 

24 Haziran seçimlerine neredeyse sayılı günler var ve tanıtım işi bu kısa süre için en stratejik mesele. En hızlı yöntem halkın direk ulaşabileceği televizyon gibi görünse de artık televizyondan özellikle ‘gençler cephesi’ ve ‘içini boş bulanlar cephesi’ olarak büyük çoğunluğumuz vazgeçmiş durumda.

Genç nesil ve aslında 7’den 70’e hepimiz artık bir tarafından tutmuş sosyal medya kullanıcısıyız. Ve kendi stratejinle direk kendi kanalından Youtube, facebook canlı yayını, instagram hikayesi gibi yapılan yayınlar daha çok kişiye ulaşıp daha etkili olabiliyor.

İktidarın medya tekelini baypas ederek kendi kanalını kurma ve özgürce içerik üretme şansını veren sosyal medya kanalları muhalefetin seçim propagandasının en etkili yöntemi olmaya aday.

Örneklersek; Dünyaya baktığımızda Youtube’u seçim kampanyalarında etkili olarak kullanan ilk lider Barack Obama’ydı. Obama’nın Youtube hesabından yayımlanan videoları, 2012 seçimlerinde 200 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. ABD’de 2008’deki seçimlere de Facebook seçimleri adı verilmişti. Çünkü Facebook üzerinden paylaşılan seçim manifestoları ve videolar seçimlerin sonucunda etkili olmuştu.

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin annesi Zekiye Hanım’la telefonda konuşma videosu izlenme ve paylaşım rekoru kırdı. Zekiye Anne içten ve bizden biri olarak sahiplenildi, çok sevildi.

HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da eşiyle ilgili haberleri ve açık görüşlerde ondan aldığı mesajları sosyal medyada sesli ve görüntülü olarak paylaşıyor; bu videolar da çokça izleniyor, paylaşılıyor.

İyi Parti’nin Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener’in de Youtube’u aktif olarak kullanması da dikkat çekiyor.

Anneler gününde Demirtaş’ın Twitter sayfasında yazdığı şu satırlar ise takipçi sayısı olan 1 milyondan çok daha fazla kişi tarafından okundu ve paylaşıldı: “Cumhuriyet gazetesinin bugünkü eki, annemle fotoğrafımız ve annemin demeci var diye bana verilmedi. Sanırım annemin sözlerinden etkilenerek benim kendime oy vermemden çekiniliyor. Annem ne demiş acaba? Annelerin mesajından değil, terliğinden korkun bence.”

Annenin görüntüsüne, sözlerine sansür uygulanan ve adı ‘demokratik’ olan bir seçim… Masum annelerin, eşlerin ve onların sesi olabilen sosyal medyanın etkisiyle ‘HAYIR’ların ‘TAMAM’lanacağı ve o anne terliklerinin kafalara fırlatılacağı bir seçim olacak gibi bu seçim…

Bu işin bir de reklam kokmadan maksimum izleyiciye ulaşarak yapılması gibi teknik kısmı var. Doğru içerik üreticilerle çalışmak çok önemli. Muharrem İnce’nin annesi Zekiye İnce’nin videosu bu anlamda çok doğru ve başarılı bir örnek. Bizden bir hikaye anlatıyor bu video, samimi, abartı yok, doğal ve anne-oğul arasındaki diyalog seçmene hiç uzak değil. Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın sosyal medyadan paylaştığı videolarla Demirtaş’ın Twitter paylaşımları da benzer bir doğallığı ve samimiyeti taşıyor.

#TamamKapatıyoruz

Evde televizyon karşısında vakit geçirip kime oy vereceğine karar veren seçmen sayısı giderek azaldı diyebiliriz. Bugünün seçmeni mobil telefonlarında önüne sunulan farklı videolar, bilgiler, haberlerden etkileniyor ve oy verme biçimine karar veriyor.

Eşit olmayan seçimleri daha da adaletsiz kılan iktidarın medya tekeline tepkiler ise farklı boyutlarda büyüyor. Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) tek bir partinin ve tek bir adayın sesinin dışında hiçbir sese yer vermeyen havuz medyasını protesto için tüm ülkede ‘Tamam Kapatıyoruz’ kampanyası başlattı. Ekranların kapatılacağı kampanya ile  OHAL döneminde kapatılan yayın kuruluşları hatırlatılırken bolca TRT eleştirisi de yapılıyor. Adı üzerinde havuz medyası geniş ve hepsine tepki giderek büyüyor.

Hal böyle olunca sosyal medyaya sarılmak en akıllı propaganda yöntemi. Sosyal medya ağırlıklı olarak gençler tarafından kullanılıyor diyenler de yanılıyor. Evet, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar belli bir yaş grubunun kullandığı medyalar olabilir, ama unutmayın bu gençlerin de aileleri var ve onlar gördüklerini, duyduklarını aileleriyle paylaşıyorlar ve oturma odaları da artık TRT sansüründen muaf Youtube videolarıyla şenleniyor.

Kapı kapı dolaşmak da çok önemli

Sosyal medyanın yanında geleneksel propaganda yöntemi olan yüz yüze sohbetler, kapı kapı dolaşmaların en etkili yöntem olduğunu unutmamak gerekir.  Özellikle kararsız seçmen sayısının çok olduğu seçim dönemlerinde, seçmene dokunmak, onunla göz göze gelmek ve ona bu şekilde vaatlerini anlatmak en etkili yöntemlerin başında geliyor.

HAYIR’ları TAMAM’larken bu kısacık seçim sürecinde medyayı etkin kullanmak gerçekten çok önemli. Muhalefetin bu işi çok ciddi planlaması ve hassasiyet göstermesi kararsız seçmeni kendine çekmesi için bir avantaj sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI