Bugun...
Sahi bu seçim neyin seçimi?


Figen Bican Bulam Laterna
figen@e4haber.com
 
 

24 Haziran’a günler kaldı yani seçim gününe de bu seçim neyin seçimi? Bilenler beri gelsin…

Genel, cumhur, başkan, yerel hepsi birbirine girmiş durumda.

Cumhurbaşkanı seçimi var ama aslında o başkanlık sistemine geçen yurdumun başkanını seçme seçimi, genel seçim var ama ittifaklı yani bir kutucuk var ve içinde ittifakta olan partiler var; ancak partini ara bul ve bas oyunu gitsin cümlesiyle anlatılacak kadar basite indirgenebilen...

Yerel seçime daha 9 ay var takvimsel olarak (tabi bir ‘mikser’ ortaya çıkıp bir erken seçim de ona patlatmazsa) ama yerel seçim sahada bu seçimlerin içine sızmış durumda bir tarafından yürütülüyor…

Gelin daha net anlatayım. Tüm partilerin adayları sahaya çıktı. Protokol ziyaretlerinin ardından esnaf, köy- kasaba, mahalle geziyorlar.

İzmir’de bir Menderes ilçesi var ki ne genel seçim dinliyor, ne cumhurbaşkanı seçimi...

Belediye Başkanı AKP’li Bülent Soylu’nun ‘çukur krizi’ sertlik seviyesini hiç düşürmeden son hızıyla sürüyor. 

Menderes’in Başkanı Bülent Soylu aldı sazı eline vur patlasın çal oynasın, dere tepe düz gidiyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da fırsatını buldukça cevabını veriyor Soylu’ya.

“İzsu kazdığı çukurları aylardır kapatmıyor, bu bilinçli olarak Menderes halkı ilçe belediyesi çalışmıyor zannetsin diye yapılıyor” iddiasındaki Başkan Soylu işi bir adım daha ilerleterek “Büyükşehir’in yapmadığı işi ben yaparım” noktasına getirip Büyükşehir’in çalışmasına ‘adamlarını’ göndererek engel oluyor.

Gelinen noktada Kocaoğlu, 24 Haziran seçimleri için yaptığı Menderes ziyaretinde Soylu’yu üst perdeden ‘adam mısın’ diye eleştirirken AKP’li Soylu hemen savunmasını yapıyor ve sıralıyor laflarını…

Büyükşehir’in tüm ilçelerde yaptığı çalışmalardan sırası geldiğinde o çukurlar tamamen kapanana, Soylu kendine bir ilçe belediye başkanı sıfatını oturtana kadar bu çirkin ağız dalaşı ne genel seçim ne cumhurbaşkanı seçimi dinleyeceğe benziyor.

Yerel seçim havası İzmir’de birkaç sandıkta oyların yeniden sayıldığı ve CHP’nin çok az bir farkla kaybettiği Menderes’ten başlamış durumda.

Başkan Soylu’nun sürekli İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ile polemiğe girmeye çalışması, bu denli kavgacı yapısı ve kendini medyada gösterme çabası da akıllara şu soruyu getiriyor: Soylu kendini AKP’nin büyükşehir belediye başkan adayı göstermeye mi çabalıyor?

Ya da ilçesindeki referandum sonuçlarından sonra ilçe belediye başkan adaylığı bile sallantıda da onu mu garantileme derdinde?

Bunların hepsi olası ihtimaller de yerel seçimlere daha 9 ay var hatırlatmak isterim.

Ha 9 ay çok da uzun bir süre değil hele ki yerel yöneticilerin belirleneceği bir seçim için ama siyaset bu bir gecede bile neler değişmiyor hesabıyla yaşamak da insanı baya yoruyor olsa gerek.

‘Geneli de gelse özeli de gelse beni bağlamaz, ben kendi yoluma bakarım’ hesabı, kavgacı bir başkan olarak hafızalara kazınmak, sürekli aynı ‘çukur krizi’ üzerinden büyükşehire çatma siyaseti üretmek de bence Menderes halkını yoruyor… Benden söylemesi…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI