Bugun...
#Susamam! Yapacak daha çok işim var!


Figen Bican Bulam Laterna
figen@e4haber.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 09-09-2019 13:59

Rap müziği herkesi sarmışken, rapçi Şanışer ve 17 müzisyenin seslendirdiği Susamam günlerdir konuşuluyor. Çünkü artık yeter dediğimiz adaletten eğitime, kadına şiddetten doğa katliamına pek çok olayı başlık başlık bize hatırlatıp, muhalif sözleri yüzümüze çarpıyor.

İzmir siyasetinde de eski dönemlere kıyasla #susamam diyenler var artık! Kongre süreci arifesinde İl Başkanı Deniz Yücel’in ‘Ben buradayım ve yapacak daha çok işim var’ sözleri, birilerinin İzmir siyasetini sürekli dizayn etmeye çalışmasına önemli bir bariyer koyar nitelikte!

Gelin neler oluyor biraz deşelim…

Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre takvimi Eylül ayında netleşecek. Ekim itibariyle hummalı bir yarış başlayacak. CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘Başarılı olduğumuz illerde gerekirse il kongrelerine uzlaşı aday ile gidelim’ açıklamasının İzmir özelinde ne kadar dikkate alınacağını birkaç haftaya kadar anlarız.

O ‘uzlaşı aday’ın açılımı kuşkusuz mevcut İl Başkanı Deniz Yücel’i işaret ediyor. Deniz Yücel’in geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen il danışma kurulunda ‘Ben buradayım ve yapacak daha çok işim var’ sözleri bunu kanıtlar nitelikte.

Bence bir kanıt daha var o da bu zamana kadar Yücel ile yıldızı barışık olmayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın aynı danışma kurulu toplantısında ‘Görevdeki arkadaşımızın üstüne bir kumpas, yalan ve iftira varsa hep beraber karşı koymalıyız’ diyerek Yücel’e açıkça destek vermesidir. Ne dersiniz, Genel Merkez’in mesajı net mi sizce de?

‘Tek aday’ ile kongre sürecine gitmek demokratik mi? Tabi ki hayır. Ancak CHP’de ve özellikle İzmir’de enerjiler o kadar çok parti içi meselelere harcanıyor ki gündem birbiriyle atışan CHP’liler oluveriyor. Bana göre, Genel Başkan Kılıçdaroğlu da iktidara bu kadar yaklaşmışken parti içi meselelerle vakit kaybetmeden örgütlerin genel seçimlere hazırlıklarını yapmalarını arzulayarak bu hamleyi yapma niyetinde. Kaossuz şekilde kongre süreçlerini bir an önce tamamlamak herkese iyi gelebilir belki de…

Tabi sadece ‘lafla’ olacak iş değil bu yarışı göğüslemeyi başarmak. Tek aday, iki aday, Genel Merkez’in kararı, delegelerin kararı tabi ki son noktalar. Ancak İl Başkanı Deniz Yücel’in başkanlık ettiği İzmir İl Örgütü açısından 23 Haziran Genel Seçimleri ve 31 Mart Yerel Seçimleri gayet başarılı geçti. Ülkenin her gün değişen gündemi ve iktidarın tüm baskılarına rağmen İzmir’de CHP oylarını artırdı ve örgüt ‘birlik ve beraberlik’ sağlayarak başarısını taçlandırdı.

Öte yandan Deniz Yücel’in 31 Mart Yerel Seçimlerinde birkaç ilçe dışında belediye başkanı adaylarının belirlenmesine karışmaması da geçmiş dönemlere kıyasla örgüt içinde eleştirileri azalttı. Bu da kongrede delegelerin dikkate alacağı bir durum olacaktır.

Bitirirken… Biraz da temenni gibi; İzmir için siyaseten yeni cepheler oluşmadan, genel siyaseti ateşleyici, örgütleri teşvik edici bir kongre sürecinin yaşanması ve tabi ki demokrasi adına kimsenin #susamam diyeceği, kendini ifade edeceği toplantıların yapılması her CHP’linin arzusu olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI