Bugun...
Sandığı kutsayanlar sandığı yok sayıyor!


Lütfi Topal Siyaset Üzerine
lutfu@e4haber.com
 
 

31 Mart’tan bir iki gün önceydi. Hem iktidar partisi sözcüleri hem de YSK seçimlerin ne kadar sağlıklı olacağını anlattılar. Türkiye eşit ve adil olmayan şartlarda yerel seçimlerini gerçekleştirdi. Buna rağmen sonuçlar iktidar bloğunun hesap ve beklentilerini karşılamadı. Önemli büyükşehirleri kaybeden AKP, İstanbul seçim sonuçlarına itiraz etti.

Bazı ilçelerde geçersiz oylar tekrar tekrar sayıldı. Oy pusulalarında ampule basılmış oylar da geçerli sayılarak AKP hanesine eklendi. Yine de aradaki fark kapanmadı. Ekrem İmamoğlu’na mazbatayı vermek zorunda kaldılar. Ve bu kez seçimlerde tam kanunsuzluk hali olduğunu ileri sürerek sadece kaybettikleri bazı ilçe ve büyükşehir belediye başkanlığı sonucunun iptali için itiraz ettiler.

İtiraz haktı ancak itiraza gerekçe olarak ortaya koydukları kendi icraatlarıydı. Kamuoyunun büyük çoğunluğu bu itirazın sonucu değiştirmeyeceği kanaatindeydi. Binali Yıldırım hatta Erdoğan bile itirazı savunmakla beraber itirazın arkasında çok da kararlı durmadılar.

Her şey iktidarın kazanması üzerine kurgulanmış, planlanmış, ayarlanmış dostlar alışverişte görsün misali bir sandık konmuş, buna da seçim denilmişken nasıl olur da farklı bir sonuç çıkardı.

Bir şeyler oldu dediler. Evet bir şeyler oldu. Yaptığınız düzenek, oluşturduğunuz kurgu kazanmanıza yetmedi. Ekonomik kriz AKP’ye seçim kaybettirdi. Ekrem İmamoğlu’nun performansı, CHP’nin seçim stratejisi sonuca etki eden ikinci, üçüncü sıradaki nedenlerdir.

Devreye bir kez daha Yüksek Seçim Kurulu sokuldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucu akla mantığa sığmayan bir gerekçeyle iptal edildi. Türkiye, YSK’nın kararını bir AKP yetkilisinin tweet’inden öğrendi.

Sandık görevlileri devlet memuru değilmiş! Şaka gibi. Ama şaka değil. Sandık görevlileri aynı, sandık aynı, zarf aynı ama zarftan çıkan 3 oy pusulası geçerli. Biri hileli ve geçersiz. Bu nasıl olur sorusuna illüzyonistler bile cevap veremediler.

YSK 7 asil üye ile toplanıp karar alır. Sadece kendi içerisinde başkan seçerken 11 üye ile toplanır. 4 yedek üye bu kararın çıkarılması için kanuna aykırı şekilde toplantıya ve oylamaya dahil edilmiştir.

İstanbul seçimlerinin iptal ve ertelenmesi kararı neresinden bakılırsa bakılsın görünen o ki ısmarlama ve siyasi karardır.

Peki bundan sonrası çok güzel mi olacak?

Hiç kimse koşulların aleyhinde daha da kötüleşeceğini bilerek kaybedeceği bir seçim için öncekini iptal ettirmez. Erdoğan’ın içerde ve dışarıda çok önemli ekonomik krizi ve politik riskleri hiçe sayarak seçilenin hakkını gasp etme operasyonuna kalkışması için seçimi kazanmayı garanti altına alacağı bir planı olmalıdır.

31 Mart’tan bu yana geçen süreç AKP’ye ciddi itibar kaybettirmiştir. Kısa sürede yeni vaatlerle, yeni projelerle etkili olamayacağı da ortadadır.

Normal şartlarda iki aday arasındaki fark aşılmayacak gibi görünmüyor. 13.729 fark var. Yarısının bir fazlasını dönüştürmek yeterlidir. Ancak şartlar Binali Yıldırım’a verilen oyların dahil konsolide edilmeyeceğini işaret ediyor.

Geriye tek ihtimal kalıyor. Seçim iklimini daha da kötüleştiren politikalara başvurmak… CHP Genel Başkanına yönelik linç girişimi de bu ihtimali kuvvetlendirmektedir.

Olacaksa çok zor olacak!

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI