Bugun...
Neredeyse her dört kadından yalnızca biri istihdamda


Memiş SARI Emek köşesi
disk.ege.bolge@hotmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 07-03-2021 20:29

Türkiye ekonomisinin sürekli kriz riski içinde olması ve erkek egemen anlayışın da etkisi ile kadın emeği ikincilleştiriliyor, kadın ucuz ve güvencesiz istihdamın hedefinde yer alıyor. Kadınlar ev işleri nedeniyle çalışma hayatına giremiyor, binlerce kadın ev içi bakım hizmetleri nedeniyle işinden ayrılıyor.

Bu sürecin bir sonucu olarak bugün Türkiye’de kadın işgücü ve istihdam oranları dünyanın birçok ülkesine göre daha düşük.

Ekonomik kriz ve erkek egemen anlayışın üstüne tüm dünyada işçilerin işi, geliri ve sağlığı üzerinde büyük tahribat yaratan Covid-19 salgını eklendi. Salgın Türkiye işgücü piyasalarında ciddi sonuçlara yol açtı.

Covid-19 salgını ile birlikte çalışma şekilleri değişti, işçilerin gelirleri ve çalışma süreleri azaldı. İşçilerin tümünü olumsuz etkileyen salgın, kadın işçileri daha da olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Kadınlar Covid-19’dan Daha Olumsuz Etkileniyor

  • Kadın istihdamı son bir yılda 571 bin kişi azaldı.
  • Kadın işgücü son bir yılda yüzde 8,2 azaldı.
  • Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 37,7.
  • Covid-19 etkisiyle geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 43.
  • Covid19 döneminde kadınların aylık ortalama iş kaybı 1 milyon 484 bin.
  • Kadınlar Covid-19’un yarattığı iş ve gelir kaybından erkeklerden daha fazla etkilendi.
  • Son bir yılda kadın işgücü yüzde 8,2 oranında, istihdam edilen kadınların sayısı yüzde 6,5 oranında azaldı.

 

Kadınlar Erkeklere Göre İşgücünden Daha Fazla Çekiliyor

 

Tüik verilerine göre toplam işgücü son bir yılda 1 milyon 406 bin azalarak 32 milyon 71 bine geriledi. İşgücünde toplam azalış yüzde 4,3 oranında oldu. Ancak bu azalışa cinsiyet bazında baktığımızda kadın işgücünde daha büyük bir daralma yaşandığı görülüyor. Kasım 2019’da 1 milyon 755 bini işsiz ve 8 milyon 639 bini istihdamda olmak üzere toplam olarak 10 milyon 596 bin kadın işgücündeydi.

Son bir yılda 867 bin kadın işgücünden çekildi ve kadın işgücü 9 milyon 729 bine geriledi. Kadın işgücündeki gerileme yüzde 18,2 oranında gerçekleşti. 2019 Kasım’da 21 milyon 881 bin olan erkek işgücü sayısı ise bir yılda 539 bin azalarak Kasım 2020’de 21 milyon 343 bin oldu. Erkek işgücü ise 2,5 oranında azaldı. Böylece kadınlar son bir yılda erkeklere göre işgücü piyasalarından daha fazla çekildi.

Kadınların işgücüne katılma oranında da beklendiği gibi ciddi düşüş meydana geldi. Kasım 2019’da yüzde 33,9 olan kadınların işgücüne katılma oranı son bir yılda 3,3 puan azalarak yüzde 30,6’ya geriledi.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI