Bugun...
Ayrı DİYET’İN insanlarıyız!


Türkan Afra CENGİZ Sağlıklı köşe
e4haber.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 09-08-2019 09:09

‘’Birisi için besin olan diğerleri için kuvvetli bir zehir olabilir.’’ demiş Lukretius milattan önce. Bu sözüyle besinlerin insan vücuduna etkisinde bireysel farklılıklar olabileceğini vurgulamış adeta. Peki bu farklılıkların nedeni ne? Cevabı modern bilim veriyor, GENLERİMİZ!

Son yıllarda hem genetik hem de beslenme alanlarında önemli gelişmeler oluyor. Bu gelişmeler ‘’aynı diyeti aynı miktarlarda aldıkları halde vücutların neden farklı tepkiler verdiğini’’ açıklayabilir nitelikte.

İnsan vücudunda besin alımını ve vücut ağırlığını düzenleyen genler bulunuyor, bu genlerin işleyişini anlamak sağlıklı bir hayat sürebilme ve hastalıklarla mücadele üzerinde oldukça etkili. Çağımızın hastalığı olan obezite ile ilgili yapılan çalışmalar, obezite üzerinde genetik yapımızın çok önemli bir yere sahip olduğunu açıkça gösteriyor.

Bireyler arasında ‘’genetik çeşitliliklerin’’ olması, onların beslenme durumlarını etkiliyor. ‘’Neden aşırı yiyorum?’’ ya da  ‘’ Su içsem yarıyor ne yapacağım?’’ sorularının cevapları gizli dünya genlerimizde gizli!

Konuyla ilgili yapılan çalışmalar; bireylerin beslenme alışkanlıklarının genlerine uygun şekilde planlanması gerektiğini gösteriyor. Klasik beslenme anlayışında her bireyin genetik olarak benzer olduğu varsayılıyor ancak yapılan çalışmalar ışığında anlaşılıyor ki: Beslenme programı kişinin kendisine özgün olmalı!

Görüyoruz ki genlerimizle mücadele yerine onlara müdahale ederek, besin ögelerini vücut için doğru kullanabilir hale getirmek mümkün.

Tek beden kıyafet herkese uymadığı gibi, tek çeşit diyet programları da herkese uymuyor. Bu konuda biz diyetisyenlere önemli görevler düşüyor. Beslenme alanında yapılan bu önemli çalışmalarla danışanlarımız ve çevremiz üzerinde önemli bir etki oluşturabilmek bizim elimizde.

Çevremizde sıkça duyduğumuz şeyler; “Senin listeni bende uygulayayım!”, “Ben de aynı diyeti yaptım ama 1 kilo bile veremedim!” Unutmayalım bizler farklıysak bize uygun diyetler de farklı!

Sağlıklı bireyler ve sağlıklı toplum adına her konuda el ele olup, bir konuda ayrı şeyler yapalım. “Ayrı Diyetlerin İnsanları olalım!”

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI