Bugun...


’47 yıllık binalarda felaketi yaşamak istemiyoruz’
İzmir'in Karşıyaka ilçesi Atakent Mahallesi'ndeki Emlak Bankası Konutları sakinleri, Karşıyaka Belediyesi'nin kendilerine kentsel dönüşüm konusunda imar engeli çıkardığını belirterek tepki gösterdi. Emlak Konutları Platformu Sözcüsü Nevzat Özkılıç, "Karşıyaka Belediyesi, 0.40 büyüme hakkımızı kullanacak şekilde kentsel dönüşüm taleplerimizi onaylamamış ve imar durum belgesi vermemiştir" dedi.

facebook-paylas
Tarih: 26-01-2021 13:15
’47 yıllık binalarda felaketi yaşamak istemiyoruz’
+ -

Karşıyaka Emlak Konutları sakinleri, Karşıyaka Belediyesi'nin kentsel dönüşüm taleplerini onaylamadıklarını belirterek, bir araya geldi. Konut sakinleri, Karşıyaka Belediyesi'nden 47 yıllık binalarında kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi için istedikleri imar durum belgesine karşılık, "Başkanlık makamının sözlü talimatıyla plan notu hazırlanmaktadır ve kentsel dönüşüm çalışmaları durdurulmuştur" şeklinde yanıt aldıklarını dile getirdi. 'Deprem, felaket yaşanmadan mağdur olmadan çözüm bekliyoruz', 'Yüzde 40 olan hakkımızı söke söke alırız' şeklinde dövizler taşıyan konut sakinleri, duruma tepki gösterdi. Emlak Konutları Platformu Sözcüsü Nevzat Özkılıç, Emlak Bankası Konutları'nın 1976-1980 tarihleri arasında inşa edildiğini hatırlatıp, "7 Mart 1984 tarihli Bostanlı Uygulama İmar Planı notlarına istinaden Emlak Bankası Konutları'nın 0.40 imar büyüme hakkı bulunmaktadır. Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz yıl mevcut haklarımızı elimizden almak üzere plan notlarında değişikliğe gitmiş, 0.40 büyüme hakkımızı kullanacak şekilde kentsel dönüşüm taleplerimizi onaylamamış ve imar durum belgesi vermemiştir" ifadelerini kullandı.

4 BİNAYA İZİN VERİLDİ, EMSAL TEŞKİL EDİYOR

Emlak Bankası Konutları yöneticisi Reyhan Güven ise Hüseyin Mutlu Akpınar’ın belediye başkanlığı döneminde iki, Cemil Tugay'ın yönetiminde de iki binaya büyüme hakkı verildiğine ve inşaatların tamamlandığına dikkat çekerek, “Bu süreçte kat malikleri, binalarını maliyet üstlenmeden belediyenin verdiği yapı ruhsatı paralelinde yenilemiştir. Bu da, biz diğer bina sahiplerine emsal teşkil etmektedir ve talebimiz aynı hakların dikey ya da yatay verilmesidir. Cemil Tugay'dan beklentimiz, yakın zamanda verdiği demeçlerdeki gibi bize mahkemeye yolunu göstermesi değil, seçmenlerini sosyal platformlarda görüşmeye davet etmesi ve ortak akılla sorunlarımıza çözüm bulmasıdır" dedi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI