Bugun...


‘Devlet politikası olmalı’
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı’nın koronavirüs salgını nedeniyle akademisyenlerle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği ikinci toplantısının sonucu: ‘CHP’li belediyelerin uyguladığı sosyal politikaların ve insan haklarına uygun yapılan yardımların devlet politikası olmalı’ oldu.

facebook-paylas
Tarih: 18-05-2020 16:14
‘Devlet politikası olmalı’
+ -

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle akademisyenlerle ikinci toplantısını Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’nın da katılımıyla yaptı. Toplantıda ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de yer aldı.

Videokonferans yöntemiyle gerçekleşen zirvede yaşanan salgının ardından oluşacak yeni toplumsal düzen ve sosyal hayatın nasıl olacağı, toplumun ve kamu yöneticilerinin bu düzende alması gereken rol konuşulurken yerel yönetimlerin pandemi sırasında verdikleri mücadelenin örnek alınması gerektiği vurgulandı.

Toplantıya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, toplantıda herkesin konuştuğu “dünya eskisi gibi olmayacak” sözünün tanımının yapıldığını ve yeni düzene ilişkin kriterleri ortaya koyulduğunu ifade ederek, şunları söyledi.

Yaşadığımız olağan dışı günler sona erdiğinde artık birçok alışkanlığımız hatta geleneğimiz değişeceği gibi, merkezi ve yerel yönetimlerinde bu yeni düzene ayak uydurmaları gerekecek. Elbette tüm bu değişikliklerin toplum tarafından benimsenmesi de gerekli. Toplumun kabullenmesi ve yeni düzene ayak uydurmasıyla da iş bitmiyor. Pandemi sonrası yeni kamu düzeninin ve sosyal hayatın, yasal düzenlemeler ile bilim öncelik alınarak atılacak temellerle sürdürülebilinir kılınması gerekli. Akademisyenlerimiz ve bilim insanları ile ilkini Genel Başkan Yardımcımız Aykut Erdoğdu’nun katılımıyla yaptığımız bu toplantılarımızın ikincisinde, pandemi sonrası için atılması gereken adımları konuştuk. Akademisyenlerimiz özellikle yerel yönetimlerin önemine vurgu yaparak İzmir, İstanbul, Ankara başta olmak üzere belediyelerin uyguladığı sosyal politikaların ve insan haklarına uygun olarak yapılan yardımların, artık bir devlet politikası olması gerekliliğini ifade ettiler. Ayrıca tarım ve tarıma verilmesi gereken desteğin ne kadar önemli ve hayati olduğunun da altı defalarca çizildi.

BİLİMİN KATKILARIYLA YENİ DÜZENE HAZIRIZ

Yapılan telekonferans toplantısına sosyoloji, siyaset bilimi, din sosyolojisi, halk sağlığı, bilişim, psikoloji ve tarım konusunda uzman akademisyenlerin katılarak, çalışmaları ve yeni dönemle ilgili görüşlerini paylaştıklarını ifade eden Yücel “Bu toplantımıza Genel Başkan Yardımcımız Yıldırım Kaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve Milletvekilimiz Selin Sayek Böke ile birlikte, geçmiş dönem CHP Parti Meclisi üyesi Prof.Dr. Özkan Yıldız’da katıldı. CHP olarak bilimin ışığında ve bilim insanlarımızın görüşleriyle birlikte yerel yönetimlerimdeki başarılarımızı daha da artırma çabasındayız. Salgında halkın her ihtiyacına cevap veren ve toplumu yalnız kalma psikolojisinden kurtaran belediyelerimizin bu başarısında, sosyal yönetim anlayışı ve halka hizmet aşkı yatıyor. Türkiye’nin dört bir yanından kendi alanında uzman akademisyenlerimizle bundan sonrada bir araya gelmeye devam ederek, partimizin ve yerel yönetimlerimizin yapacağı çalışmalara ışık tutacak bir sosyal bilim kurulu oluşturacağız” dedi.

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI