Bugun...


Muhalefet yapacağım derken...
AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar’ın geçtiğimiz günlerde Küçük Menderes havzasında tarım ile ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer eleştirilerine cevap veren CHP Parti Meclis Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, Başkan Soyer'in açıklamalarına sahip çıkarken “Güneş balçıkla sıvanmaz. Muhalefet yapacağım derken halkın zararına konuşuyorsunuz” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 25-01-2021 11:06
Muhalefet yapacağım derken...
+ -

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar'ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i hedef alan açıklamalarını eleştirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in üreticinin ve çiftçinin her zaman arkasında olduğunu ifade eden Rıfat Nalbantoğlu, "AK Parti İzmir Milletvekili Sn. Yaşar Kırkpınar’ın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tunç Soyer için kullandığı, “Kostüm değiştirmekle çiftçinin yanında olunmaz” sözlerini şaşkınlıkla ve esefle okudum. Yekten söyleyeyim, Tunç Soyer, üç-beş gündür değil, Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminden bu yana, yani 10 yıldan fazladır tarımın, çiftçinin ve üreticinin yanındadır. Sayın Kırkpınar’ın ve partidaşlarının bilgisine sunmak adına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tunç Soyer’in, “ülkeye örnek olması gereken” tarım vizyonuna ilişkin bazı hatırlatmaları yapmak şart olmuştur" ifadelerini kullandı.

TARIM VİZYONUNU 12 YIL ÖNCE BAŞLATTI

Başkan Soyer'in tarıma yönelik projelerinin yaklaşık 12 yıldır olduğunu belirten Nalbantoğlu, bu alanda yapılan çalışmaları örnek gösterdi. Nalbantoğlu, "Soyer, “Başka Bir Tarım Mümkün” sözleriyle tanımladığı tarım vizyonunu, yaklaşık 12 yıl önce Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemden itibaren hayata geçirmeye başlamıştır. Doğayla uyumlu, küçük üreticiyi destekleyen, tüketiciyi ve kentliyi zenginleştiren bu tarım modeli çerçevesinde; dört ana politika belirlenmiştir. Bunlar;  Üretici pazarları: Üreticinin sadece kendi ürettiğini satabildiği pazarlar oluşturulması… Üretici birlikleri ve kooperatifler: Üreticiyi aracıyla muhatap olmaktan kurtaran, tüketiciyle doğrudan buluşmasını sağlayan birlik ve kooperatifler kurulması… Tarım ürününü sanayi ürününe dönüştürmek, paketlemek, markalaştırmak ve dünya pazarlarıyla buluşturmak… Yerli tohuma sahip çıkmak’tır" dedi.

SEFERİHİSAR'IN MANDALİNASINI MARKA HALİNE GETİRDİ

Nalbantoğlu, Seferihisar’ın en önemli geçim kaynağı olan mandalinanın pazarlanabilmesi, üreticinin daha çok kazanması için ‘Mandalina Üretici Birliği’nin kurulduğunu ardından mandalina işleme ve paketleme tesisinin Seferihisar Belediyesi tarafından satın alınarak birliğe devredildiğini hatırlattı. “Böylece aracılar aradan çıkarılmış; üretici kendi malını işleyip, pazarlamaya, para kazanmaya başlamıştır. Düzenlenen mandalina şenlikleri ile Seferihisar Mandalinası, Türkiye çapında ‘marka’ haline getirilmiştir” diyerek sözlerini sürdüren Nalbantoğlu şunları dile getirdi: Aynı şekilde Seferihisar Mandalinası için Coğrafi İşaret Tescili de alınmış ve ürüne katma değer kazandırılmıştır. Mandalinanın, jeotermal enerjiyle kurutulması projesi de hayata geçirilmiş; böylece Seferihisar Mandalinası dört mevsim tüketiciyle buluşmaya başlamıştır. Aynı şekilde, başta zeytinyağı olmak üzere Seferihisar’da üretilen tarım ürünlerinin hepsi için “markalaştırma” çalışmaları yürütülmüştür. İlçe genelinde yaşı 500’ün üzerinde olan anıt ağaçlar tespit edilmiş; bu ağaçlardan üretilen zeytinyağları “Zeytinyağı Müzayedesi” ile satılmıştır. Bu da üreticiye ekstra kazanç sağlamıştır. Örneğin Teos Antik Kenti’nde bulunan 1800 yaşındaki ağaçtan üretilen yağın yarım litresi 30 bin TL’ye alıcı bulmuştur. Yine ilçede yetiştirilen üzümler de kurutulup paketlenmiştir. Gelecek nesiller yerli tarıma sahip çıksın hayata geçirilen Doğa Okulu; yarının büyüklerine tarım bilinci aşılamaktadır."

YERLİ TOHUMLARA SAHİP ÇIKMIŞTIR

Soyer'e yapılan 'tarımdan anlamıyor' eleştirilerine de cevap veren Nalbantoğlu, milyonlarca yerli tohumun ücretsiz olarak Türkiye'nin dört bir yanına gönderildiğinin altını çizdi. Nalbantoğlu, “Tarımdan anlamıyor” denilen Tunç Soyer, Ak Parti iktidarının adeta “yasak madde” muamelesi yaptığı, alım-satımını yasakladığı atalık yerli tohumlara da sahip çıkmıştır. Sırf bu bile, dünya durdukça Tunç Soyer isminin saygıyla anılması için yeterlidir.  Türkiye’de ilk kez Sayın Soyer’in talimatıyla başlayan Tohum Takas Şenlikleri’yle kaybolmaya yüz tutmuş tohumlar toplanmış, yine Soyer’in kurduğu Seferihisar Can Yücel Tohum Merkezi’nde çoğaltılmıştır. Bugün her yıl milyonlarca yerel tohum, Türkiye’nin dört bir yanına ücretsiz gönderilmektedir. O günden beri ülkemizin dört bir yanında sayısız Yerel Tohum Takas Etkinlikleri düzenlenmektedir. Tunç Soyer’in tarım vizyonunu bugün de aynen devam ettiren Seferihisar Belediyesi, pek çok kentte Yerel Tohum Merkezlerinin kurulmasına öncülük etmiştir. KKTC’deki Mehmetçik Belediyesi dahi Tunç Soyer vizyonundan ilham almış ve Zeka Bey Tohum Merkezi’ni kurmuştur. Soyer’in tarım vizyonu sayesinde bugün Türkiye’nin pek çok yerinde, başta Karakılçık Buğdayı olmak üzere atalık tohumların ekim alanları hızla artmaktadır " dedi.

ÇİFTÇİ BABASI, TARIMIN HAMİSİ...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ortaya çıkarttığı BAYSAN'a da sahip çıkan Nalbantoğlu, "Çiftçi babası, tarımın hamisi Tunç Soyer’i, Seferihisar’dan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na taşıyan en önemli etken, işte bu akıl ve vizyondur. Soyer, çok daha büyük bir güç ve azimle, tarıma, çiftçiye, üreticiye ve tüketiciye sahip çıkmaya devam etmektedir. Geride kalan yaklaşık 2.5 yılda da yerli ve milli tarım olanaklarının geliştirilmesi, doğru tarım deseninin oluşturulması, iklim kriziyle ve kuraklıkla mücadele, çiftçinin ve üreticinin ürününe katma değer kazandırılması ve tüketicinin sağlıklı ve hesaplı gıdaya ulaşması için onlarca faydalı icraata imza atmıştır.  Son olarak Türkiye’nin tarım başkenti Ödemiş’te duyurduğu İzmir Tarımı vizyonu da Ak Parti’nin her türlü kolaylığı sağladığı küresel tarım kapitalizmine bir başkaldırı manifestosudur. İklim, toprak ve coğrafya koşullarına uygun tarım ve hayvancılık modellerini hayata geçirmeyi hedefleyen İzmir Tarımı, kuraklığa ve yoksulluğa karşı çıkışın işaret fişeğidir. Tarıma; örgütlenme temelinde, bilimsel ve bütüncül yaklaşım sunmaktadır. Büyükşehir Belediyesi tarafından alım garantisi verilen üretici, emeğinin karşılığını alacaktır. Büyükşehir şirketi BAYSAN’da paketlenecek ürünlere, markalaştırılarak katma değer kazandırılacaktır. Sağlıklı İzmir Tarımı ürünleri, dünyanın dört bir yanına pazarlanacaktır.  Ağızlarından “yerlilik ve millilik” kavramlarını düşürmeyen, ancak attıkları hiçbir adımda yerlilik ve millilik bulunmayan art niyetli odaklar; yerli tohumlarla, yerli hayvan ırklarıyla yapılacak tarımsal faaliyetlerden niçin rahatsızlık duymaktadırlar? Eleştireceklerine, sayın Soyer’in İzmir Tarımı vizyonunu incelemelerini ve yerli tarıma can çekiştiren tarım politikalarını bir an önce terk etmelerini tavsiye ediyorum" diye konuştu.

BİLGİSİZCE YA DA ART NİYETLİ KONUŞMUŞTUR

Soyer'e yapılan eleştirilerin üzücü ve icraatları yok sayıcı olduğunu ifade eden PM Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, "Sayın Tunç Soyer, kamuya yöneticilik yaptığı yıllar boyunca; birilerinin çok sevdiği gibi boş konuşmamış, boş oturmamıştır. Her zaman kamu yararına icraatlarıyla konuşulmuş, alkışlanmıştır. Sn. Kırkpınar ise daha önce farklı konularda pek çok partidaşının yaptığı gibi bilgisizce ya da art niyetli konuşmuştur. Burada asıl üzücü olanın, sırf muhalefet olsun diye yapılan bu tür açıklamaların, halkımızın faydası için hayata geçirilen icraatları, harcanan emekleri yok sayması ve karalamasıdır. Siyaset, halka hizmet için yapılır. Siyasetçilerin her şeyden önce bu bilince sahip olması ve on düşünüp, bir konuşması gerekir" dedi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI