Bugun...
İzmir neyin kenti?


M. Ayhan Kara Konuk yazar
m.ayhankara@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 16-07-2021 17:47

İzmir bir “deniz ve liman” kenti kuşkusuz… Tunç Başkan diyor ya hani; “Körfez bir sahne adeta; İzmir de bu sahnenin etrafında kurulan bir kent”…

Başka?..

İzmir bir “fuar” şehri. Kültürpark’ta neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt “İEF” diye dünya çapında bir markaya sahip İzmir. Fuar İzmir, Gaziemir’deki kurulumuyla “Fuar Kenti İzmir” nitelemesini geleceğe taşıyor. Fuar İzmir’in dijital platformda olsun, fiziki olsun düzenleyeceği fuarlar birkaç katına çıkacak gözüküyor. Fuarcılık İzmir’in işi ve İzmir ivme kazanıyor bu konuda. İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı ile Mavi Kıta’nın Temmuz-Ağustos-Eylül 2021 sayısında (sayı:3) Alıcı ile yaptığımız röportaj ilgi çekici ve hayli bilgilendirici. İskeleye yolunuz düştüğünde, gemiye bindiğinizde alıp okumanızı öneririm.

Başka?..

İzmir kuşkusuz bir tarım ve turizm kenti. Zaten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in vizyonunda bu iki damar, “ana damar”. İzmir’in ekonomisi, halkın geçimi, istihdamı ve sağlıklı, güvenli gıdaya erişimi için Turizm ve tarım İzmir’in olmazsa olmazı. “Başka bir tarım mümkün”, “Başka bir turizm” mottosuyla Tunç Başkan bu iki alanda da adım adım ilerliyor. Visit İzmir, çok önemli bir işlev yerine getirecek.

Başka?..

İzmir bir “gençlik ve spor kenti”. İzmir Büyükşehir, hem amatör branşlardaki birçok takımıyla, yaz spor okullarıyla sporun içinde; hem uluslararası değerli turnuvaları kente kazandırıyor; hem de kentin amatör kulüplerini de profesyonel kulüplerini de maddi ve manevi olarak destekliyor. Spora yapılan yatırım, gençliğe yapılan yatırım. Her şey bu bilinçle yapılıyor. Yeni Akdeniz’ler, yeni Universiad’lar ve çok daha ilerisi İzmir’i bekliyor.

Başka?..

Tunç Başkan’ın vizyonunda İzmir aynı zamanda bir “kültür ve sanat kenti”. İşte benim de öteden beri çok arzu ettiğim, desteklediğim İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu kuruldu, sıra ana oyuncu kadrosunun ve öteki ana tiyatro unsurlarının belirlenmesinde, az kaldı. Yalnız tiyatro mu? Bu yıl pandemi nedeniyle “ulusal” çerçeveyle sınırlanan Uluslararası Film ve Müzik Festivali başladı, devamı gelecek ve geleneksel olacak. Açılış konserinde oradaydım ve mükemmeldi.

İzmir Sinema Ofisi

Öteden beri sinema için de hazırlıklar vardı. Tunç Başkan, İzmir’in doğal bir plato olduğunun farkında olarak İzmir’de çekilecek filmlere “İzmir için” destek olmak istiyordu. Bu doğrultuda 13 Temmuz’da İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Vakfı ortaklığında İzmir Sinema Ofisi ile Turizm Bilgilendirme Ofisi’nin açılışını yaptı Tunç Başkan. Ona dedim ki açılışta, “Sinema yazarı arkadaşım Şakir Ata’yı da ilk fırsatta alıp getireceğim bu ofise”. Hakikaten de konuk yazarı olduğum bu gazetenin sinema yazarı sevgili fakülte arkadaşım Ata’yı bayram sonrası alıp İzmir Sinema Ofisi’ne gitmek farz oldu.

İzmir Sinema Ofisi’nin işlevini açılıştaki konuşmasında özetle şöyle tanımladı Tunç Başkan:

“Sinemacılarla bir arada olmaya, sıkıştıkları yerlerde yardımlarına yetişmeye kararlıyız. Bu amaçla kurumsal kapasitemizi de her geçen gün arttırma yönünde çaba sarf ediyoruz. Gururla söyleyebilirim ki, İzmir Sinema Ofisi’nde gerçekten yetkin ve fedakârca çalışan güçlü bir ekibimiz var. Sektörün İzmir’deki ihtiyaçlarına cevap verebilme yönünde iddiamızı ortaya koyuyoruz ve bu yöndeki adımları teker teker atacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde film çekimlerini kolaylaştırma komisyonunun kurulması ve film yapımlarına destek sağlanmasına ilişkin yönetmeliğin oluşturulması için hazırlıklara başladık. İzmir Sinema Ofisimiz; bu uygulamaların gerek İzmir’deki diğer kurumlara gerekse de ulusal çapta kültür politikalarına örnek olması amacıyla bu çalışmaları çok ilerilere taşıyacak bir kurum olarak görev yapacak.

 İzmir Sinema Ofisimiz; sektördeki gençler, öğrenciler için müfredatın ötesine geçecekleri bir uygulama alanı, laboratuvar ortamı olacak. Tüm akademisyenlerimizi de buraya, öğrencileriyle burada buluşmaya davet ediyorum. Üniversitelerde veya sektörün içindeki parlak gençlerin; yaratıcılıklarını, dinamizm ve heyecanlarını başka bir kente giderek değil, İzmir’de kalarak katkıya dönüştürmelerini arzu ediyoruz. Onların şehrimizin kültür sanat yaşamına katkı sunmalarını sağlayacak imkânlar yaratmayı, kendimize görev biliyoruz.”

Tunç Başkan’ı İzlemeye Devam Edin

İzmir Sinema Ofisi’nin Türk Sinemasına İzmir’den uzun yıllar ve kalıcı katkıda bulunmasını diliyorum. Sinemanın yapımcılarını, yönetmen ve senaristlerini, oyunculuklarıyla sinemaya anlam ve değer katan simaları İzmir’e bekliyoruz. İzmir Sinema Ofisi’ne adım atmaları, çok yönlü bir doğal plato olan İzmir’i yakından görmeleri, yaşamaları çok yerinde olacaktır.

İzmir Sinema Ofisi ekibine çalışmalarında başarılar diliyorum. İzmir Büyükşehir’i, Tunç Başkan’ı izlemeye devam edin.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI