Bugun...
BAYRAM KREDİSİ ÇEK; - YE, İÇ, EĞLEN-


Ülkü YILDIZ güncel
ulkuyildiz@e4haber.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 02-06-2019 20:33

Ramazan (Şeker) Bayramının gelişi tüm bankalarca büyük bir sevinç ile karşılanıp peynir ekmek gibi ‘Bayram Kredisi’ dağıtılıyor. O kadar güzel lanse ediliyor ki sanki geri ödemesi yok. Her şey çok kolaylaştırılmış şekilde, krediyi alıp çatır çatır harcayınca ödemesi de kolay olacakmış izlenimi vermeye çalışıyor. Siz yiyip içip gezin biz sizi finanse ederiz şeklindeki bu görüntüyü umarım halkımız doğru algılar ve kendini zora sokacak miktarlarda kredi çekmez diyorum.

Diğer tarafdan, 2019 yılında bankalar bayram kredilerinde en düşük faiz oranı verebilmek için rekabet içerisine girmiştir. Müşterilerin finansman ihtiyacının karşılanabilmesi için düzenlenen kredi kampanyaları kapsamında bankaların büyük çoğunluğu 3 ay erteleme olanağı ile 48 aya varan vadelerle düşük faiz oranıyla bayram kredisi sağlamaktadır. İşte tam burada, biz tüketiciler için bu 48 ay içerisinde sanki hiç bir daha bayram olmayacak gibi düşünmek finansal krizin başlangıcı olur.

Bayram kredilerine internetten başvuru yapılabilmekte, aylık düşük ödeme avantajıyla kredi müşterilerle buluşturulmaktadır. Bayram kredileri diğer kampanya türlerine göre daha düşük faizlerle sunulmaktadır. Bayrama özel borç erteleme özelliği kullandırılır, dosya masrafı ödenmez. 

Peki..! Bayram Kredilerinde Faiz Oranları Neden Düşüktür?

Bankalar, bayram öncesinde bir mevduata düşük faiz verirken, toplanan mevduat ile daha yüksek faiz oranıyla müşteriye dağıtılmaktadır. Bankanın faiz kazancı elde ettiği müşteriden bayram öncesinde vadeli olarak aldığı miktar, ihtiyacı olan bireye faizle verilmektedir. İkinci müşteriden alınan faizin bir bölümü ise vadeli mevduat hesabına yatıran kişiye verilir. Bayram zamanları, yılbaşı ve diğer özel günlerdeyse tatil sebebiyle müşteriler elindeki parayı bayram günlerinde vade faizinde değerlendirmek ister ve bankalar düşük kâr marjlarıyla elindeki parayı piyasaya sürerek ‘’sürümden kazan’’ mantığıyla gelir elde etmektedir. Bir diğer önemli gerekçe ise bankalar arasında bayram kredileri konusunda rekabet yaşanmasıdır.

Siz siz olun ayağınızı yine de yorganınıza göre uzatın diyorum…

Sevdiklerinizle huzur içinde geçireceğiniz güzel bir bayram olması dileği ile…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI